Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Zabytki i ciekawe miejsca w Ustce


Zaułek Kapitański – jest to niewielki placyk w miejscu, gdzie ul. Marynarki Polskiej skręca do portu.  Znajdują się tu stare kamienice z końca XVIII w. Mieszkali tu kapitanowie statków, dlatego zaułek nazwano "kapitańskim". Od 1357 do 1889 roku stał tu kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Jego wysoka wieża pełniła kiedyś funkcję znaku nawigacyjnego. Kościółek rozebrano w 1889 roku. Mógł bowiem pomieścić tylko 200 osób i stał się za ciasny. Miejsca trzeba było zajmować na godzinę przed nabożeństwem. Jego obrys do dziś znaczą stare lipy, rosnące na skwerze. W centrum skweru ustawiono kamień młyński, któy kiedyś był wmurowany we frontową ścianę koscioła.

Stacja ratowników morskich – czerwony budynek z cegły z krzyżem maltańskim. W środku była stajnia dla koni, wielki wóz z łodzią wiosłową dla 11 wioślarzy i mniejszy z wyrzutnią rakiet. Gdy dostrzeżono statek w niebezpieczeństwie, uderzano w dzwon. Zbiegali się ratownicy, zaprzęgali konie do wozów (gdy do miejsca katastrofy trzeba było przejechać kilka kilometrów plażą) lub spuszczali łodzie do kanału portowego i wyruszali na ratunek.

Spichlerze - Zachowały się zarówno po wschodniej, jak i po zachodniej stronie portu. Składowano w nich zboże. Pod koniec XIX wieku, słupscy i usteccy kupcy zastąpili stare spichlerze z muru pruskiego solidnymi budowlami z cegieł. Najstarsze są trzy takie budowle po wschodniej stronie portu, przy ulicy Zaruskiego. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na potężne drewniane belki, stanowiące element konstrukcji. W tym samym czasie przy zachodnim nabrzeżu wzniesiono magazyny spirytusowe. Ustka od lat 80 XIX wieku była portem wywozowym pomorskich gorzelni. Tylko w 1887 roku statki różnych bander wywiozły z Ustki aż 5 milionów litrów spirytusu.

Przy ulicy Beniowskiego możemy podziwiać Zakład Przyrodoleczniczy założony na bazie powstałych tam w 1912 roku łazienek miejskich. Kuracjusze byli pod stałą opieką lekarza i mieli do wyboru szereg zabiegów leczniczych : kąpiele błotne, kwasowo - węglowe, igliwiowe, natryski, masaże i zabiegi elektrolecznicze. Budynek zaprojektował architekt Dunkel z Sopotu.  Zakład funkcjonuje i leczy do dziś.

Park Zdrojowy założony w 1875 roku. W parku znajduje się Pomnik Umierającego Wojownika - odsłonięty 22.01.1922 roku. Jego twórcą jest Józef Thorak, jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy XX wieku, rzeźbiący na zamówienie propagandy III Rzeszy. Pomnik przedstawia nagiego wojownika, który padł pod śmiertelnym ciosem, lecz ponadludzkim wysiłkiem podnosi jeszcze tarczę. Odlew waży 200 kg. Upamiętnia 76 ustczan poległych w I wojnie światowej. Na tarczy – pierwsze w dziejach wyobrażenie herbu. Herb symbolizuje 3 główne źródła utrzymania mieszkańców ówczesnej Ustki: żeglugę, rybołówstwo oraz kąpielisko. Niedaleko znajduje się Pawilon zdrojowy. Jeden z najważniejszych obiektów architektonicznych Ustki.

W całej miejscowości jest wiele secesyjnych willi pamietajacych czasy, gdy było to uzdrowisko II Rzeszy Niemieckiej oraz domy szachulcowe z początków XIX w. świadczące o zwiazkach Ustki z Kaszubami. Najpiękniejsze są willa Red przy ul. Żeromskiego 1, która pochodzi z 1890 roku oraz willa  przy ul. Westerplatte należąca kiedyś do najbogatszej rodziny w Ustce.

Neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela z 1882 r. W jego wnętrzu można podziwiać zabytkowe organy zbudowane w manufakturze Vilknerów i drewniany krucyfiks z XIX w.

Spacerując po Ustce warto też zwiedzić muzea, są tu aż trzy:
Muzeum Ziemi Usteckiej ul. Marynarki Polskiej 62 A,
Muzeum Piekarnictwa  przy ul. Marynarki Polskiej  49,
Muzeum Mineraologiczne przy ulicy Limanowskiego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c