Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy utworzony w 3 marca 1960 roku obejmuje ochroną centralną, polodowcową część największej polskiej wyspy – Wolin (woj.zachodniopomorskie).

Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna - delta wsteczna Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku, wydmowe mierzeje. Park rozciąga się na 10937 ha, na terenie parku wytyczono 6 ścisłych rezerwatów (im. S.Jaracza, im. M.Raciborskiego, im. D.Dyakowskiego, im. W.Szafera, im. A.Wodziczki). Ochroną ścisłą objęto obszary o łącznej powierzchni 498,72 ha.

Wyspa została ukształtowana około 12 tysięcy lat temu, gdy ocieplenie klimatu spowodowało wycofanie się lądolodu skandynawskiego. Szczególnie widoczną pozostałością lodowca są wzgórza moreny czołowej ciągnące się od Lubina na południowym zachodzie po Świętouść na północnym wschodzie. Najwyższe wzgórze to Grzywacz 115 m.n.p.m. Wzgórza moreny czołowej łagodnie opadają ku wschodowi i cieśninie Dziwna, zaś od strony morza urywają tworząc strome klify, które ciągną się od Międzyzdrojów do Świdnej Kępy (Kawcza Góra 68 m, Gosań 93 m, Strażnica 74 m). Fale podmywające klif  i erozyjna działalność deszczów powoduje że klifowe urwiska ustawicznie się obsuwają. Nadmorski brzeg klifowy cofa się średnio o około metr rocznie.

Nizinna część wyspy powstała później. Prądy morskie i wiatry naniosły materiał, z którego uformowały się ławice i bagniste wyspy delty wstecznej Świny poprzedzielane wąskimi cieśninami oraz półwyspy: Przytorski i Międzywodzki. (Wyspy : Warnie Kępy, Wołcza Kępa, Gęsia Kępa, Mały Krzek, Wiszowa Kępa, Wielki Krzek). Kształt delty nie jest ustabilizowany, każdego roku powstają nowe płycizny i wysepki. Na terenie parku można podziwiać także inne typy krajobrazu polodowcowego: pojezierze z polodowcowymi jeziorami, ozami i kemami w okolicy Warnowa (jeziora:Warnowskie, Rabiąż, Czajcze i Domysłowskie) oraz tak zwane sandry czyli płaskie, żwirowe stożki napływowe powstałe podczas topnienia lądolodu, w okolicach Wapnicy i Karnocic.

Fauna i flora parku jest bardzo bogata. Rośnie tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin. Zbocza stromych klifów porastają gęste zarośla rokitnika zwyczajnego. Płytkie piaszczyste dno Morza Bałtyckiego zajmują makroglony: zielenice, brunatnice i krasnorosty. W lasach dominuje dzrzewostan bukowy, bukowo-dębowy i sosnowy, w mniejszości są inne gatunki drzew: świerk, modrzew, daglezja, brzoza. Średni wiek lasów parku wynosi aż 106 lat. Szczególnie cenne są specyficzna wolińska buczyna storczykowa i rosnący w lasach na północy Drożkowych Łąk  okazała paproć - długosz królewski. Odrębny ekosystem tworzy rośliność wstecznej delty Świny, rośnie tu wiele okazów rzadkich okazów: woskownica europejska, kłoć wiechowata, turówka wonna oraz szczególnie rzadkie rośliny solnisk-hallofity: świbka nadmorska, sit Gerarda, mlecznik nadmorski, czosnek kątowaty, muchotrzew solniskowy. Rośliny plaży nadmorskiej reprezentują: honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta. Bardzo rzadkim w Polsce gatunkiem jest występująca w ciepłolubnych murawach w południowej części parku pajęcznica liliowata.

Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, w tym lęgowych: bielika, wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówki małej. Park spełnia doniosłą rolę w ochronie ptaków wodno-błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową, szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek. Na wodach parku zimuje lub odpoczywa w czasie migracji wiele tysięcy ptaków, spotykane są stada np. traczy liczące kilka tysięcy ptaków. Aktualnie m.in. prowadzona jest restytucja puchacza.

Z bogatego świata owadów zachowały się m.in. siedliska największego polskiego chrząszcza jelonka rogacza oraz związana z obumierającymi dębami pachnica dębowa. Na terenie parku oznaczono 3 nowe dla nauki gatunki: chrząszcza Teredus opacus i 2 gatunki skoczogonków (Collembola).

Wody Zatoki Pomorskiej to biotop wielu gatunków zwłaszcza ryb w tym anadromicznych (łosoś, troć) oraz coraz rzadszych ssaków morskich – foki szarej i morświna. Lasy parku to siedliska dla licznie występujących dzików oraz saren i jeleni, a z drapieżników lisów, borsuków i kun. Wśród gatunków nowo przybyłych na tereny Wolina oprócz jenota, norki amerykańskiej czy piżamka uwagę zwraca szop pracz.

Na terenie Parku liczne są ślady dawnej historii: pozostałości grodzisk pierwszych Wolinian, a także świadectwa związane z II wojną światową: okopy, bunkry oraz pozostałości fundamentów broni V-3 w Wicku. W okolicach Wapnicy znajdują się pozostałości po odkrywkowych kopalniach kredy (Jezioro Turkusowe) oraz ruiny przerabiającej je cementowni.

Najczęściej odwiedzane miejsca w parku to:
Centrum Edukacyjno-Muzelane przy dyrekcji parku w Międzyzdrojach,
Zagroda Pokazowa Żubrów (ok. 1,5 km na wschód od Międzyzdrojów),
punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra" koło Międzyzdrojów oraz "Zielonka" koło Lubinia,
Jezioro Turkusowe o specyficznym zabarwieniu wody.

Artykuł powstał na podstawie materiałów pochodzących ze strony  Wolińskiego Parku Narodowego: www.wolinpn.pl

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c