Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Warto zobaczyć

Kościółek rybacki pod wezwaniem WNMP położony przy ulicy Powstańców Warszawy 28 z 1683 roku. Na placu przed kościołem umieszczony jest granitowy głaz upamiętniający poległych Łebian w czasie działań I wojny światowej. W kościele znajdują się: obraz „Matka Boska jako Orędowniczka” pędzla Maxa Pechsteina, niemieckiego ekspresjonisty, który do końca wojny mieszkał w Łebie, figurka srebrnego dorsza, która jest kopią daru dla Jana Pawła II przekazaną przez łebskich rybaków w 2000 roku, figurka chrzcielnego anioła z 1824 roku, według podania ufundowany przez wdzięczną żonę, że jej mąż wrócił z wyprawy morskiej cały i zdrów.

Ogród Ornitologiczny przy ulicy Kolonijnej. Można w nim obejrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata. Cały teren zajmuje szereg połączonych ze sobą wysp, wysepek i stawów rybnych.

Najstarszy dom w Łebie przy ulicy Kościuszki 86, który pochodzi z 1723 roku. Kiedyś to była ulica Hauptstrasse 18.

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Parkowej - W maju 1995 roku poświęcono tam obelisk upamiętniający istniejącą kiedyś parafię ewangelickiej. Podczas tygodniowych uroczystości z okazji poświęcenia spotkali się na nabożeństwie ekumenicznym, dyskusjach i rozmowach byli niemieccy i obecni polscy mieszkańcy Łeby. Na obelisku widnieje napis: „Pamięci gminy ewangelickiej” w czterech językach: kaszubskim, niemieckim, polskim i łacińskim.

Hotel "Kurhaus" zbudowany na początku XX wieku przez Maksymilina Nitschke, znajduje się na szczycie zachodniej wydmy, potem przekształcony w Profilaktyczny Dom Zdrowia, Ośrodek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Obecnie jest to hotel „Neptun”.

Domki rybackie z XIX wieku otaczające port rybacki.

Mały skansen parowozów z trzema parowozami typu Ty 2 (nr. 446, 921, 860) na stacji kolejowej. Parowóz nr 860 przewidziany jest do uruchomienia. Skansen działa od 25 maja 2004 r. Został on zorganizowany przez miejscowego pasjonata Jerzego Reichzeigela.

Metalowy krzyż nawigacyjny, który stoi u podstawy zachodniego falochronu, poświęcony pamięci marynarzy i rybaków, którzy nie powrócili z morza.

Pozostałości kościoła Św. Mikołaja  z XIV wieku w pasie wydm nadmorskich, po zachodniej stronie miasta, można do nich dojść kierując się ulicą Turystyczną, na zakończeniu ulicy trzeba skręcić w prawo w polną drogę.

W Bibliotece Miejskiej znajduje się replika tratwy „Nord”, na której w 1957 roku z Łeby do Gotlandii płynął znany żeglarz Andrzej Urbańczyk wraz z czteroosobową załogą. Cała wyprawa jest opisana w książce "Tratwą przez Bałtyk" Andrzeja Urbańczyka.

okolicy Łeby:

Wyrzutnia rakiet niedaleko Rąbki,
Trasa Wydm Ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym,
Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach,
Muzeum przyrodnicze w Smołdzinie,
Pogańska góra Rowokół niedaleko Smołdzina,
Latarnie morskie: Stilo oraz w Czołpinie.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.