Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Latarnia Morska

Latarnia zbudowana została w latach 1904-1906, na fundamencie z betonu i granitu białego. Montowana z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Na świecie są tylko takie trzy konstrukcje na świecie, z czego dwie w Europie. 

Wzniesiono ją na wzgórzu, 55 m n.p.m., 1000 metrów od brzegu morskiego. Sama latarnia ma wysokość 34 m. Zasięg świateł wynosi 23,5 mil morskich. Do 1948 roku istniały tu dwie wieże latarniane. Ponieważ morze ciągle zabiera ląd, tą bliższą brzegu przeniesiono do Jastarni. Pozostał po niej jedynie postument idealny do pozowania do zdjęć.

Pierwsze oświetlenie było gazowe - palnik, lustra, pryzmaty. Potem wprowadzono oświetlenie żarowe, z żarówką 2500 wat (2,5 kW) i zastosowano lustra oraz pryzmaty. Obecnie latarnia dysponuje od 15 lat halogenami o mocy snopu światła od 1 200 W/12V, zasilanymi z trzech źródeł:  z sieci, awaryjnego agregatu prądotwórczego i akumulatorów - 6 szt. po 100A/h, które są w stanie dostarczać prąd przez 18 godzin bez jakichkolwiek środków zasilających.. Zapalanie świateł odbywa się przez fotokomórkę i tradycyjnie – ręcznie. W przeszłości był również sygnał dźwiękowy, o pełnym cyklu dźwiękowym 30 sekundowym, którego słyszalność w czasie mgły wynosiła od 6 do 12 mil. Od czasu wprowadzenia radarów na kutry, sygnał dźwiękowy został wyłączony z systemu nawigacyjnego. 

Zwykle latarników było czterech, często całą obsługę latarni często stanowiła rodzina. Ostatnim niemieckim latarnikiem był P. Pruztt. Po wojnie latarnia znalazła się pod zarządem  Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). W latach 1945 - 1948 wachty w latarni pełnili żołnierze i marynarze z Marynarki Wojennej. RP. Kapral Wojciech Jagusiak pełnił tu wtedy służbę, a jego dowódcą był por. Kalkowski. Latarnicy pamiętają też bosmana Kościańskiego z Marynarki Wojennej. W 1948 roku latarnię objął Stefan Łozicki, bardzo barwna postać. Odznaczony Krzyżem Walecznych po walkach pod Monte Cassino. Na latarni pracował 33 lata. 

W 1972 roku nasłuch na kanale bezpieczeństwa UKF  odegrał bardzo ważną rolę podczas akcji ratunkowej, gdy na wysokości latarni na mieliźnie osiadł duński statek. Sztorm osiągał wtedy siłę 12 stopni w skali Beauforta. Załoga latarni uczestniczyła w akcji ratunkowej korzystając ze swej radiostacji. Załoga statku dzieki interwencji latarników zastała uratowana, zaś statek zapewne z powodu wysokich kosztów wyciągnięcia nadal tkwi na mieliźnie. Jego dwa maszty wystające z wody do dziś można podziwiać 3 km od latarni w kierunku Łeby.

Niedaleko od latarni tkwi w morzu wrak kanonierki, jest to tylko pięćdziesiat metrów od brzegu i można tam spokojnie dotrzec.

Obecnie obsługa latarni to trzy osoby,  syn Stefana Łozickiego, Romuald Łozicki, który już tu pracuje 26 lat i jego żona Weronika, która pracuje tu 16 lat. W sezonie letnim obsługa powieksza się o dodatkową osobę pełniącą obowiązki służby porządkowej.

Jest udostępniona do zwiedzania od 1 czerwca 1992 roku, każdego roku w okresie: od 1maja do 31 września, w godzinach: od 10.00 do 19.00. z przerwą w godzinach od  13.00 do 14.00.

Ceny biletów: normalny 3 zł, ulgowy 2 zł. Z galerii widokowej latarni roztacza się przepiękny widok na okolicę, jak turyści mówią najpiękniejszy ze wszystkich latarni.

Kontakt z latarnią: (058) 676 33 06

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c