Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Latarnia morska na Helu

Latarnia morska na Helu znajduje się  na końcu zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Bałtyckiej. Jest to ośmiokątna wieża z czerwono - brunatnej cegły. Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło widać nawet z odległości 36 km. Na jej szczyt prowadzi 197 stopni. Przy dobrej pogodzie widać stąd porty i wzgórza Trójmiasta, na płn. Pozostałości stalowej latarni na Górze Szwedów, a na płd.- wschodzie latarnię w Krynicy Morskiej.

Już w dawnych czasach na cyplu półwyspu Helskiego rozpalano ognie, aby ułatwić statkom nawigację. W XVII wieku istniała tu drewniana latarnia w kształcie żurawia studziennego z zawieszanym na nim kotłem na węgiel, spalona w 1667 roku. Latarnię odbudowano w formie masztu na który wciągano żelazny pojemnik z palącą się smołą i kosz z węglem drzewnym. W 1702 roku została zniszczona przez sztorm i odbudowana po 1732 jako drewniana wieża obita blachą. W górnej części znajdował się kocioł z płonącym węglem drzewnym. W 1790 roku powstała kolejna drewniana latarnia. Budowę pierwszej murowanej latarni rozpoczęto w 1806 roku, po przerwie w czasie wojen napoleońskich została ukończona w 1826 roku. Była okrągła, miała 42 m wysokości i po licznych modernizacjach służyła aż do 1939 roku, kiedy w czasie obrony Helu została 19 września wysadzona w powietrze przez polskich saperów, by utrudnić niemieckiej artylerii namierzenie Helu. Zarys jej fundamentów jest do dziś widoczny, jako owalny skwerek kilkanaście metrów przed wejściem do obecnej latarni. Źródłem światła były lampy olejne, a od 1926 roku lampa naftowa, w 1938 roku wprowadzono światło elektryczne.
W 1942 roku  latarnię odbudowano, a od 1 sierpnia 1994 roku od maja do września w godzinach 10.00-14.00 i 15.00-19.00 jest dostępna do zwiedzania. Cena biletów 2 zł ulgowy i 3 zł normalny.(tel. 0-58 6750-617).

W dniu 1 lipca 1928 r. helską latarnię morską odwiedził marszałek Józef Piłsudski wraz z  Eugeniuszem Kwiatkowskim. W 1999 roku staraniem stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" wmurowano w ścianę latarni tablicę, upamiętniającą jego wizytę.

Niedaleko latarni znajduje się niewielki obelisk stworzony z  kamiennego stopnia zburzonej wieży z napisem „Pamięci latarnika 1905”. Jest to obelisk poświęcony latarnikowi May’owi, który zginął w wypadku (8 grudnia 1910 roku) obsługując armatę, stosowaną dawniej do akustycznego ostrzegania żeglarzy podczas mgły. Stanowisko strzelnicze wraz z magazynem amunicji eksplodowało. Po tym wypadku, w roku 1911, przy helskiej latarni zainstalowano syrenę, która od tego czasu spełniała rolę akustycznego sygnału ostrzegawczego.

Od strony morza, na Górze Szwedów, wnosi się opuszczona i nieco zdewastowana stalowa stalowa konstrukcja. Zbudowana w 1936 roku. Była to 17-metrowa wieża stalowa o ażurowej konstrukcji. Okrągła galerią, zakończona jest kopulastym daszkiem. Latarnia była obsługiwana przez latarnika z Helu. W 1990 roku latarnia została wyłączona. Obecnie to tylko cel wycieczek wzdłuż plaży i bardzo charakterystyczny punkt orientacyjny dla żeglarskich namiarów. W początkach 2002 roku powstały bardzo silne naciski, aby stalową wieżę latarni na Górze Szwedów rozebrać na złom.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c