Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Muzeum Stutthof

Obóz Stutthof został założony 2 września 1939 roku w obrębie obszaru Wolnego Miasta Gdańsk. Obóz Stutthof stał się od pierwszych chwil swojego istnienia jednym z miejsc, gdzie dokonywała się eksterminacja polskiej inteligencji i Żydów, obywateli Wolnego Miasta Gdańsk oraz mieszkańców polskich miast Pomorza Gdańskiego.

Koncepcja utworzenia u nasady Mierzei Wiślanej obozu, przede wszystkim dla Polaków, powstała jeszcze przed agresją Niemiec na Polskę i była ona zgodna z założeniami polityki antypolskiej i antyżydowskiej.

Obóz Stutthof został przejęty pod względem organizacyjno - administracyjnym przez placówkę gestapo w Gdańsku, jako "obóz pracy wychowawczej". Do końca 1941 roku obóz Stutthof był przede wszystkim miejscem odosobnienia i zagłady. Mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Kartuz, Tczewa zarówno Polacy jak i Żydzi byli, od momentu przybycia do obozu poddawani okrutnemu reżimowi, którego celem było uśmiercenie poprzez nadmierną pracę oraz fizyczne i moralne represje.

11 stycznia 1940 roku, na mocy decyzji policyjnego sądu doraźnego, w lesie w pobliżu obozu rozstrzelano 22 działaczy gdańskich i członków Rady Portu i Dróg Wodnych, a 22 marca tego roku dalszych 67 osób. Także w stosunku do pomorskich Żydów do końca 1941 roku władzom obozowym udało się osiągnąć zamierzony cel. Przy życiu pozostało zaledwie kilku Żydów, którzy jako doskonali fachowcy w swoich zawodach, stolarze i szewcy, pracowali na potrzeby załogi obozowej.

Jednocześnie to właśnie ci pierwsi więźniowie weszli w skład komand budowlanych - murarskiego, ciesielskiego, stolarskiego, dekarskiego i blacharskiego, które od 2 września 1939 roku do połowy 1940 r. postawiły 10 baraków w części nazwanej później Starym Obozem. Przy budowie obozu brała również udział grupa więźniów, która zajmowała się ścinaniem drzew w lesie oraz więźniowie zatrudnieni w Transportkolonne, dostarczający drzewo do tartaku, a deski i cegły z pobliskiej cegielni do obozu.

Na przełomie 1940 i 1941 roku w części esesmańskiej obozu zbudowano wartownię SS oraz w miejscu budynków Domu Starców i domu wypoczynkowego dla dzieci i matek wielodzietnych, gmach komendantury.

W 1942 roku zapadła decyzja o przejęciu obozu przez Inspektorat Obozów Koncentracyjnych w Oranienburgu pod Berlinem. Jednocześnie rozbudowano obóz tak, aby mógł on pomieścić, obok innych więźniów, 20 000 radzieckich jeńców wojennych. Lokalizacja nowych obiektów przewidziana była w kierunku zachodnim i północnym od istniejącego już obozu. W pierwszej kolejności wybudowano tzw. Nowy Obóz, którego teren otoczono podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego, przy czym zewnętrzne ogrodzenie podłączono pod wysokie napięcie 360 V.

Latem 1942 roku przysłano do obozu piec krematoryjny opalany olejem. Ustawiono go na końcu Starego Obozu. Do czasu jego uruchomienia zwłoki zmarłych więźniów wywożono do Gdańska i chowano je na cmentarzu w Gdańsku - Zaspie. Dalsze dwa piece berlińska firma Kori wybudowała na przełomie 1942 i 1943 roku.

W czerwcu 1943 roku obok krematorium rozpoczęto budowę komory gazowej. W suficie komory umieszczono rurę o długości 50 cm, przez którą wrzucano puszki z gazem Cyklonem B.

Obóz nie był w stanie zapewnić nawet podstawowych warunków bytowych dla większości z więźniów. W związku z czym praca, jaką wykonywali więźniowie żydowscy była jedną z metod eksterminacji i prowadziła do biologicznego unicestwienia. Zastosowano także metody zagłady bezpośredniej, jak uśmiercanie w komorze gazowej lub zastrzykami z fenolu czy rozstrzeliwanie w krematorium. Do tego szerząca się epidemia tyfusa, jaka wybuchła pod koniec października 1944 roku.

Odizolowani od całego obozu, pozbawieni jakiejkolwiek opieki lekarskiej, Żydzi umierali w ekstremalnych warunkach, leżąc na ziemi pokrytej jedynie słomą. Również na terenie Nowego Obozu zaczął rozprzestrzeniać się tyfus. Z powodu ogromnej śmiertelności na terenie całego obozu zalegające pod barakami zwłoki spalano na stosach całopalnych.

Ostatni akt tragedii dla większości więźniów obozu nastąpił dopiero w 1945 roku. W styczniu rozpoczął się tzw. "Marsz Śmierci", czyli ewakuacja lądowa, która objęła około 13.000 więźniów. Osłabieni chorobami i ciężką pracą Żydzi także w tym przypadku stanowili największą liczbę ofiar wśród ewakuowanych więźniów.

Od początku istnienia obozu tj. od września 1939 roku do czasu zakończenia jego zbrodniczej działalności czyli do maja 1945 roku, w obozie zarejestrowano około 110 000 więźniów.

Najliczniejszą grupę narodowościową do połowy 1944 roku stanowili Żydzi. Z poza innych narodowości przeważali Polacy (około 30 do 35 000 osób), następnie Rosjanie, Niemcy, Francuzi i Łotysze, Norwegowie. W wyniku stosowania różnych form eksterminacji na terenie obozu śmierć poniosło około 65 000 więźniów.

Smiley Zobacz galerię zdjęć muzeum - fot. Krzysztof Wolski

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c