Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Grodzisko w Sopocie - muzeum archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - skansen archeologiczny "Grodzisko w Sopocie" położony na jednym z polodowcowych wzgórz Wschodniej Wysoczyzny Kaszubskiej, przy ul. Haffnera 63, w odległości około 400 m od brzegu morskiego.

Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził tu w 1885 r badacz niemiecki H. Conwentz. Dzięki jego staraniom w 1907 r obiekt ten wykupiony został od władz miejskich i uznany za zabytek podlegający ochronie. W 1934 r prace wykopaliskowe przeprowadził W. La Baume z ramienia Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego w Gdańsku. Materiał zabytkowy i dokumentacja z tych badań zaginęły w czasie II wojny światowej.

Kolejne wykopaliska prowadzone były przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w latach 1961 - 1966 oraz w latach 1995 - 1966 i 1999. Przebadano odcinek najwyższego wzniesienia wału oraz wnętrze grodu.

Dzięki tym badaniom udało się ustalić dwie fazy zasiedlenia grodziska. W okresie od VIII do połowy IX wieku istniała na tym terenie osada otwarta a następnie powstał warowny gród otoczony wałem drewniano - ziemnym, wzmocnionym kamieniami. Na koronie wału stwierdzono szczątki spalonych konstrukcji drewnianych ( palisady), podnoszących obronność grodziska.

Przypuszcza się, że był to gródek strażniczy, którego zadaniem było kontrolowanie i obserwacja przybrzeżnego pasa morskiego. Funkcjonował on w okresie przedpiastowskim, przypuszczalnie do powstania grodu gdańskiego w końcu X wieku. Obiekt ten trzykrotnie ulegał spaleniu, po czym każdorazowo go odbudowywano. Grodzisko posiada strome zbocza i oddzielone jest od sąsiednich wzgórz głębokimi jarami, na dnie których jeszcze dzisiaj płyną strumienie. Od strony zachodniej zabezpieczała je fosa. Otoczone jest wałem obronnym w kształcie podkowy, od strony morza wału nie stwierdzono.

Dzisiaj dzięki staraniom Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i wsparciu finansowemu władz Miasta Sopotu gród sopocki stał się Skansenem Archeologicznym o znaczeniu środkowo - europejskim.
Zrekonstruowane obiekty (brama, chaty, palisada) powstały dokładnie w miejscach odkryć ich reliktów, w toku wykopalisk. Są one zgodne z naszą wiedzą o tego rodzaju obiektach i zgodne z obecnymi standardami europejskimi, m.in. z rekonstrukcjami prezentowanymi na podstawie przekazów ikonograficznych w innych krajach Europy jak na przykład w Niemczech czy Rosji.

Teraz odbywają się tu prezentacje rzemiosł, pokazy walk rycerskich na miecze i topory, strzelanie z łuku a także prowadzi się lekcje żywej historii dla młodzieży szkolnej. Dodatkową atrakcja są organizowane, co roku Festyny Archeologiczno- Historyczne obejmujące cykl imprez o charakterze kulturalnym z uwzględnieniem historycznego i edukacyjnego ich charakteru.

Skansen jest otwarty dla zwiedzających od 1 maja do 31 października. Jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00, przez lipiec i sierpień od 10.00 do 18.00.  Wieża widokowa czynna w godzinach otwarcia wystaw, a w poniedziałek od 8 do 16.

Ceny Biletów
2zł - Ulgowy
4 zł - Normalny
5 zł - Festyny i lekcje żywej historii na zamówienie

Kustosz Skansenu Archeologicznego w Sopocie
Aleksandra Szymańska
tel. 0 600 336 709

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c