Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Międzyzdroje historia

Międzyzdroje

Molo w Międzyzdrojach

Międzyzdroje miejsca warte...

Międzyzdroje - Woliński...

Woliński Park Narodowy

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Wisełka - Szlaki...

Galerie

Panoramy

Międzyzdroje imprezy


Molo w Międzyzdrojach

Molo od zawsze było głównym punktem kurortu. Pierwsze powstało już w 1884 roku. Był to drewniany pomost, nie odpowiadający poziomowi i ambicjom kurortu. Mieszkańcy Międzyzdrojów doskonale wiedzieli, że piękne i długie MOLO będzie doskonałym sposobem na zwiększenie frekwencji w kurorcie. Ważny dla miasta był rok 1906. Znalazł się wówczas człowiek, radca Botker, który powierzył na remont pomostu kapitał w wysokości 250 tys. Marek. 1 lipca 1906 roku dokonano uroczystego otwarcia molo, które nazwano imieniem cesarza Niemiec Fryderyka III. Jego długość wynosiła około 370 metrów. Na wydmach zbudowano halę ze sklepami i kawiarenkami, a na molo powstała elegancka, przeszklona restauracja. Cały pomost był oświetlony. Nie bez znaczenia było to, że do molo dobijały statki pasażerskie ze Szczecina, Świnoujścia i innych miejscowości. Wynaleziono swoistą konstrukcję, głowicę molo otaczał wieniec luźno ułożonych kamieni, które miały działać jak bufor dla dokuczliwych fal. Magnesem dla turystów była także muszla koncertowa na tysiąc miejsc, zbudowana na promenadzie w 1906 roku. Konstrukcja miała kształt podkowy, widzowie siedzieli przodem do morza.

W 1913 roku silny sztorm w dużym stopniu zniszczył konstrukcję molo. Mieszkańcy Międzyzdrojów naprawili szkody w 1914 roku. Ale niebawem, za sprawą wybuchu I wojny światowej, saperzy ze Świnoujścia wysadzili molo w obawie przed desantem wojsk rosyjskich. Z efektownego pomostu zostały tylko szczątki. Molo odbudowano po I wojnie światowej, zmniejszając długość do 200 metrów. Kolejne sztormy niszczyły konstrukcję, którą zawsze dobudowywano.

W 1954 roku sztorm uszkodził prawie cały pomost a siedem lat później przy wejściu na molo spłonął secesyjny pasaż. Później kilkakrotnie pomost był remontowany, aż do 1985 roku, kiedy to silne wiatry i oblodzenia dokonały ogromnych zniszczeń. Ze względu na bezpieczeństwo musiano molo zamknąć. W 1989 pomost całkowicie rozebrano. Pozostały tylko sylwetki wieżyczki.

Nowe molo oddano do użytku w 1994 roku. Obecnie tworzy je część naziemna z kawiarenkami i sklepami oraz część spacerowa o długości 120 metrów. Wykorzystano dwie zachowane kwadratowe wieżyczki, otaczające wejście od strony promenady. Konstruktorzy zaakceptowali koncepcję połączenia architektonicznego molo z przedwojennym stylem nadmorskiej dzielnicy. Stąd latarnie, ławki i balustrady nawiązujące do tamtych lat.

O starych czasach przypominają nie tylko wieżyczki, ale także oszklona gablota meteorologiczna z 1887 roku, stojąca przy wejściu na molo. W jej wnętrzu umieszczono przyrządy meteorologiczne, termometr i barometr.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c