Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Latarnia morska

Latarnia morska "Kikut" leżąca na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wysokim, klifowym brzegu morskim, około 300 m od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Cała budowla ma wysokośc 15 metrów. Wysokość światła wynosi 91,5 m n.p.m., a zasięg 16 mil morskich. Niestety obecnie nie jest ona udostępniona do zwiedzania.

Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku z głazów ciosanych. Dawniej w górnych partiach wieży znajdowały się dwa okienka widokowe od strony północno-wschodniej, a nad nimi dach w kształcie piramidy o podstawie wielokątnej. Później na szczycie wieży zbudowano drewnianą konstrukcję stawy, ułatwiającej żeglugę statkom poruszającym się po wodach Zatoki Pomorskiej.

Po drugiej wojnie światowej, gdy ruch statków się zwiększył pomyślano o przebudowie dawnej wieży orientacyjno-widokowej, usytuowanej w punkcie doskonale odpowiadającym wymaganiom nawigacyjnym. Projekt adaptacji wieży został opracowany w 1957 roku przez Biuro Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku. Po przebudowie i adaptacji powstała bezobsługowa latarnia morska, która została oddana do użytku w styczniu 1962 roku.

W latach osiemdziesiątych zastąpiono latarnię elektryczno-gazową latarnią elektryczną ze zmieniaczem na dwie żarówki. Dzięki temu można było zlikwidować instalację gazową, utrudniającą obsługę latarni morskiej. W 1994 roku została przeprowadzona modernizacja zasilania, polegająca na tym, że w optyce został umieszczony zmieniacz żarówek, gdy przepali się jedna żarówka, automatycznie obraca się i wprowadza do optyki drugą, dobrą żarówkę. Awaryjnym zasilaniem jest bateria akumulatorów, automatycznie ładowanych poprzez odpowiedni zasilacz. Dzięki temu jest to obiekt w pełni zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu, i w spisach latarń morskich, latarnia morska "Kikut" zaliczana jest do grupy świateł niedozorowanych.

W 1997 roku Urząd Morski w Szczecinie, aktualny właściciel latarni, przeprowadził remont polegający na oczyszczeniu murów, uzupełnieniu ubytków i pokryciu murów z zewnątrz środkiem hydrofobowym, zabezpieczającym przed przedostawaniem się wody do wewnątrz wieży. W latarni przeniesiono drzwi wejściowe ze strony zachodniej na południową, dzięki czemu uzyskano lepsze zabezpieczenie przed przedostawaniem się do latarni opadów atmosferycznych. Odnowiono również ściany wewnętrzne wieży latarni i metalowe schody prowadzące do latarni.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich : http://www.latarnie.com.pl/ , więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c