Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach, jest położona na zachód od samej miejscowości, przy drodze prowadzącej do szosy Ustronie Morskie - Mielno. Jest oddalona od brzegu morskiego o około 112 m. Brzeg morski jest tutaj płaski, a pobliska plaża piaszczysta. Latarnię można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Ceny biletów normalny 3 zł, ulgowy 2 zł.
Jej budowę rozpoczęto w 1876 roku, a ukończono pod koniec 1877 r. Materiały do jej budowy dowożono morzem i wyładowywano przy specjalnie w tym celu zbudowanym pomoście, wychodzącym prostopadle w morze. Uruchomiono ją 1 stycznia 1878 roku, a koszt budowy wyniósł 20.600 marek.

Bryła latarni składa się z trzech części. Podstawa, posadowiona na kamiennym fundamencie o głębokości 5,0 m, ma kształt 8-kąta foremnego o boku ok. 4,0 m. Sięga ona do wysokości 11,4 m, a grubość jej murów wynosi około 2,0 m. Okrągły trzon, którego grubość murów w koronie wieży wynosi około 1,0 m, sięga do wysokości ok. 40 m. Na koronie trzonu osadzono stalowo-szklany pawilon przykryty kopulastym, wielopołaciowym dachem, zwieńczonym ozdobnym szpicem w kształcie kuli. Całkowita wysokość latarni wynosi 51,2 m.

Na szczyt wieży, prowadzą kręte schody wykonane z płyt granitowych, liczące 226 stopni. W laternie, umieszczonej na szczycie wieży, zamontowano pierwotnie aparat Fresnela, w którym paliło się białe, stałe światło naftowe o zasięgu 18 m.

Czterech latarników obsługujących latarnię zajmowało budynek mieszkalny, położony na południe od wieży. Dzisiaj latarnię obsługuje dwóch latarników, a w budynku mieszkają latarnicy z rodzinami, zarówno ci pracujący w szczecińskim Urzędzie Morskim, jak i ci będący już na emeryturze. Latarnię obsługuje, po drugiej wojnie światowej, już drugie pokolenie latarników.

Już w latach dwudziestych XX wieku zainstalowane było światło elektryczne. Światłem rezerwowym było automatycznie włączane żarowe światło gazowe. Gaz czerpano z dwóch butli umieszczonych w przyziemiu, a instalacja gazowa poprowadzona była pionowym kominem znajdującym się w centrum wieży. 

Obecnie te same urządzenia przesłonowe napędzane są silnikiem elektrycznym. Pomimo masywnej konstrukcji wieży, już w 1933 roku pojawiły się pierwsze pęknięcia po jej zachodniej stronie, które w tym samym roku zabezpieczono zakładając plomby. W czasie drugiej wojny światowej latarnia nie uległa większym zniszczeniom, uszkodzone zostały jedynie mechanizmy optyczne. 

Latarnię ponownie uruchomiono w 1948 roku. Początkowo obsługiwali ją Rosjanie, którzy dopiero w 1951 r. przekazali ją Polakom. Od 1948 roku. Zasilanie źródła światła jest już tylko elektryczne. Napięcie 130 wolt jest nietypowe i stanowi relikt przedwojennego systemu zasilania w energię elektryczną. 

W latach pięćdziesiątych naszego stulecia zaczęły się pojawiać kolejne pęknięcia wieży. W 1960 roku wzmocniono trzon wieży zastrzykami cementowymi, a elewację pokryto powłoką ochronną zabezpieczającą ściany przed przeciekami opadów atmosferycznych.

W 1995 roku w środkowej części wieży uzupełniono ubytki cegieł, a zewnętrzną powierzchnię murów pokryto środkiem hydrofobowym, dzięki czemu zabezpieczono mur przed przesiąkaniem opadów atmosferycznych. Podobnemu zabiegowi poddano w 1997 roku dolną i górną część wieży.

Latarnia morska wraz z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi okolona jest ceglanym, monolitycznym murem. Całość stanowi element szerszego zespołu i prezentuje wybitne walory historyczne, techniczne, architektoniczne i krajobrazowe. Obiekt kwalifikuje się do ochrony prawnej - ma założoną kartę ewidencyjną zabytków architektury i budownictwa, nie jest jednak wpisany do rejestru zabytków.

Artykuł pochodzi ze strony Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich:   http://www.latarnie.com.pl/ , więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c